logoMedia
Artykuł poradnikowy: INTEL

Artykuł zrealizowany dla morele.net
W artykule zostałe zamieszczone informacje, dotyczące najnowszych procesorów firmy Intel.
Nowe procesory Intel Tiger Lake-H, Alder Lake-P i Alder Lake-S

Już teraz sprawdź kolejne informacje dotyczące premiery nowych procesorów marki Intel 11. oraz 12. generacji

Seria Intel Alder Lake

Niedawno zadebiutowały procesory Intel Core 10. generacji, a już pojawiały się doniesienia o powstaniu serii Core 11. generacji. W laptopach znajdą się jednostki Intel Core i5-1135G7 oraz Intel Core i7-1165G7. Pomimo członu „G7", który odnosi się do układu graficznego, procesory będą wyposażone w różne wersje Intel Gen.12 - Xe Graphics. Intel Core i5 otrzyma układ iGPU z 80 jednostkami EU, 1,25 MB cache L2 na każdy z czterech rdzeni oraz 8 MB pamięci cache L3. Z kolei Intel Core i7 otrzyma wersję z 96 jednostkami EU, 1,25 MB cache L2 oraz 12 MB pamięci cache L3. Jest to zauważalnie więcej niż w dotychczasowych, niskonapięciowych jednostkach.

Intel Alder Lake, który został zapowiedziany podczas Architecture Day, będzie hybrydową wersją procesora, podobną w koncepcji do znanego z ARM big.LITTLE ARM. Intel przetestował już takie rozwiązanie w jednostkach Lakefield, które pojawiły się latem tego roku, jednak w praktyce pozostają nieosiągalne na rynku. Koncepcja hybrydowego procesora zakłada połączenie rdzeni o różnej architekturze w ramach jednego układu, czego skutkiem jest większa elastyczność całego CPU. Małe rdzenie w Alder Lake, to rdzenie Gracemont – architektury będącej następcą Tremont, znanej z układów Atom, Pentium i Celeron.

Natomiast duże rdzenie to Golden Cove, a więc rozwinięcie znanych z Tiger Lake-U rdzeni Willow Cove. Alder Lake-S to procesor desktopowy, a przynajmniej tak sugeruje jego nazwa. Według najnowszych przecieków może on trafić także do laptopów, ponieważ ma korzystać z formy BGA. Co oznacza, że Intel szykuje zmiany w nazewnictwie lub w formie BGA. Nadal brakuje informacji o linii Alder Lake-H, więc być może Intel planuje zmienić zastosowanie linii S.

Alder Lake-S na komputery stacjonarne będzie korzystał z podstawki LGA 1700, które ma działać przez co najmniej trzy kolejne generacje. Procesor maksymalnie ma składać się z szesnastu rdzeni (8 GRT + 8 GLC) przy TDP 125 W. Alder Lake-P trafi do platform mobilnych i będzie dostępny z sześcioma rdzeniami Golden Cove i 8 Gracemont. Rdzenie Golden Cove, w procesorach klasy S, jak i P, będą miały aktywny Hyper Threading. To oznacza przynajmniej 24 wątki w Alder Lake-S (8 × 2 +8) i 20 w Alder Lake-P (6 x 2 + 8).

12. generacja procesorów Intel Core

Alder Lake-P oferuje wbudowany układ graficzny Intel Xe LP o 96 EU, w Alder Lake-S iGPU będzie ograniczony do 32 EU. Obie platformy gwarantują obsługę do 64 GB (ADL-P) i 128 GB (ADL-S) pamięci RAM DDR5-4400. W laptopach z Alder Lake-P znajdą się aż cztery porty Thunderbolt 4 oraz kontroler Maple Ridge (seria 8000). Notebooki z układami AlderLake-S mogą oferować do dwóch kontrolerów Maple Ridge. Obie platformy obsługują Wi-Fi 6E 802.11axR2, co oznacza, że połączą się w paśmie 6 GHz oprócz istniejących pasm 2,4 i 5 GHz.

Obie platformy zapewnią także obsługę PCI Express 5.0. W Alder Lake-P będzie to osiem linii PCIe 5.0 i cztery PCIe 4.0 z procesora oraz 12 linii PCIe 3.0 z PCH. Alder Lake-S ma oferować 16 linii PCIe 5.0 i cztery PCIe Gen4 z procesora, a także 16 linii PCIe Gen4 i 12 linii PCIe Gen3 z PCH, w sumie 48 linii. Firma Intel dodała do jądra Linuksa zabezpieczenie Multi-Key Total Memory Encryption (MK-TME), szyfrujące pamięć systemową podczas spoczynku, działania i przesyłania. Alder Lake to pierwsza platforma firmy Intel wspierająca tę funkcję zabezpieczeń. To rozwinięcie technologii Control Flow Enforcement Technology (CET), która jest już wbudowana w Tiger Lake.

Procesory Tiger Like-H będą bazować na rdzeniach 10 nm Willow Cove. Maksymalnie otrzymają 8 rdzeni, co oznacza potężne możliwości. Tiger Lake-H najprawdopodobniej pojawi się w wariantach 35 W i 45 W. Miałyby to być odpowiednio opcje dla czterech i ośmiu rdzeni. Trafią do mobilnych stacji roboczych i laptopów dla graczy – układ graficzny nie jest tak istotny, gdyż niemal zawsze iGPU towarzyszy mocny dGPU. Dlatego w Tiger Lake-H umieszczono iGPU Xe o 32 jednostkach wykonawczych, słabszy niż w Alder Cove, czy Tiger Lake-U. Tiger Lake-H będzie obsługiwał pamięć RAM DDR4-3200 do 128 GB, a łącznie będzie miał 20 linii PCIe 4.0 z procesora i 24 linii PCIe 3.0 z PCH.

Kiedy pojawią się nowe procesory Intela?

Intel Tiger Lake-U zaprezentowano 2 września 2020 roku. Dla części klientów układy 4-rdzeniowe i 8-wątkowe to jednak zbyt mało. Dla nich Intel przygotowuje mocniejsze modele Tiger Lake-H. Nowe konstrukcje Tiger Lake-H trafią do sprzedaży już na początku 2021 roku. Jeśli informacje są prawdziwe, to Tiger Lake-H będzie pierwszą wysokowydajną mobilną serią Intela wyprodukowaną w procesie 10 nm. W segmencie desktopowym na pierwsze procesory w 10 nm trzeba będzie poczekać do 2022 roku, kiedy do sklepów powinna trafić rodzina Intel Alder Lake.

Skorzystaj z naszych usług!


Spraw, aby Twoja strona została zaczarowana
i przepełniła klienta entuzjazmem.


Sprawdź nasze teksty, klikając kartę poniżej!

Card image cap
Opis książki

Tekst zrealizowany dla empik.com
Opis dotyczy najnowszej powieści dla dzieci autorstwa J.K. Rowling pod tytułem "Gwiazdkowy Prosiaczek".

Zobacz
Card image cap
Opis kategorii

Tekst zrealizowany dla empik.com
W artykule został zamieszczony opis kategorii - kalendarze adwentowe.

Zobacz
Card image cap
Opis książki

Tekst zrealizowany dla empik.com
Opis dotyczy książki Alexa Michaelidesa pod tytułem "Boginie".

Zobacz
Card image cap
Opis wydawnictwa

Tekst zrealizowany dla empik.com
W artykule został zamieszczony opis Wydawnictwa Czarnego. W tekście przedstawiona została również tematyka książek publikowanych przez wydawnictwo.

Zobacz
Card image cap
Opis marki

Tekst zrealizowany dla empik.com
Artykuł przedstawia produkty marki Calmean.

Zobacz
Card image cap
Opis marki

Tekst zrealizowany dla empik.com
W opisie została przedstawiona czeska marka karm dla zwierząt - Brit.

Zobacz
Card image cap
Opis kategorii

Tekst zrealizowany dla empik.com
Opis dotyczy gier planszowych, które produkowane są przez polskiego producenta - Alexander, istniejącego na rynku od ponad 40 lat.

Zobacz
Card image cap
Artykuł poradnikowy

Tekst zrealizowany dla morele.net
Artykuł zawiera porady dotyczące tego, jaki sprzęt będzie bardziej przydatny w pracy grafika komputerowego - laptop czy komputer stacjonarny.

Zobacz
Card image cap
Opis kategorii

Tekst zrealizowany dla empik.com
Przedmiotem opisu są świąteczne skarpety oraz worki na prezenty.

Zobacz
Card image cap
Opis kategorii

Tekst zrealizowany dla empik.com
Przdmiotem opisu są ozdoby bożonarodzeniowe.

Zobacz
Card image cap
Artykuł poradnikowy

Tekst zrealizowany dla morele.net.
Artykuł dotyczył serii nowych procesorów, wypuszczonych na rynek przez amerykańską firmę Intel.

Zobacz
Card image cap
Recenzja

Tekst zrealizowany dla morele.net
Tematem artykułu była recenzja jednego z najnowszych telefonów firmy Samsung.

Zobacz
Card image cap
Opis produktu

Tekst zrealizowany dla morele.net
Tematem artykułu był opis mikrofonu marki SPC Gear.

Zobacz
Card image cap
Opis produktu

Tekst zrealizowany dla morele.net
Tematem artykułu był opis odkurzacza pionowego Tefal TY9256 – modelu do zadań specjalnych!

Zobacz